PESEL: zastrzegać, czy nie zastrzegać?
Zastrzeżenie numeru PESEL, które dostępne jest dla każdego obywatela od 1 czerwca br., jest jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa danych osobowych przed ich nieautoryzowanym użyciem, m.in. w celu zaciągnięcia kredytu. Przeczytaj o korzyściach i ograniczeniach wynikających z zastrzeżenia numeru PESEL, na które wskazuje nasz ekspert – Paweł Dębicki, Fraud Prevention Specialist.
Co oznacza zastrzeżenie numeru PESEL dla obywatela?
Po pierwsze warto pamiętać, że zastrzeżony numer PESEL, znajdzie się w specjalnym rejestrze. Instytucje objęte ustawą dotyczącą ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, przed podpisaniem umowy z klientem zobowiązane są do sprawdzenia czy numer PESEL, którym posługuje się klient, widnieje w nim. Jeśli tak jest, mogą odmówić zawarcia z nim umowy, np. kredytowej.
Jak zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL to darmowa usługa, z której może skorzystać osoba pełnoletnia, która posiada swój własny numer PESEL.
Zastrzec, jak również cofnąć zastrzeżenie swojego numeru PESEL, można:
1. W aplikacji mObywatel.
2. Na stronie www.obywatel.gov.pl.
3. W placówce bankowej lub pocztowej.
4. W dowolnym urzędzie gminy.
Istnieje także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL dla innej osoby. Można to zrobić wyłącznie w urzędzie gminy, składając wniosek w jej imieniu. Wymagane dokumenty to dowód osobisty osoby, której PESEL chcemy zastrzec.
Skutki
Podpisanie umowy z osobą, której PESEL jest zastrzeżony, skutkuje brakiem możliwości zbycia wierzytelności, czy też żądania zaspokojenia roszczenia z tytułu zawarcia umowy.
Z drugiej strony, jeśli mamy zastrzeżony nr PESEL nie będziemy mogli dokonać pewnych czynności:
• Skorzystać z pożyczki/kredytu w banku.
• Wypłacić znacznej ilości gotówki z banku.
• Skorzystać z zakupów na raty.
• Otworzyć rachunku bankowego.
• Podpisać aktu notarialnego.
• Zarejestrować kopii karty SIM do telefonu.
Mimo pewnych ograniczeń, warto zastrzec nr PESEL dla swojego bezpieczeństwa. Zawsze w szybki i prosty sposób możemy cofnąć zastrzeżenie, by dokonać czynności, która nas interesuje.