VerifyOnComputer

WaitingForVerification PressToOpenBankId
Back

EnterPersonalIdentityNumber

VerifyOnMobile

WaitingForVerification
Back
25 kwietnia 2024

Superoferta w sieci? Tam, też czai się niebezpieczeństwo!

Superoferta w sieci? Tam, też czai się niebezpieczeństwo!

Internet jest źródłem informacji, wiedzy, interakcji, rozrywki, ale też poważnym źródłem zagrożenia dla użytkowników. Jednym z miejsc w sieci, gdzie prężnie działają oszuści, są popularne portale ogłoszeniowe. O sposobach działania przestępców w Internecie, opowiada nasz ekspert – Paweł Dębicki, Fraud Prevention Specialist. 

📢 Sprzedajesz lub kupujesz na portalach internetowych? 
📢 Uważaj na „superoferty”!

👉 Portale z ogłoszeniami są celem częstych ataków ze strony oszustów, którzy posługują się w nich skradzionymi bądź fikcyjnymi danymi, czy też przejętymi kontami innych osób. Wykorzystując zainteresowanie swojej ofiary zakupem lub sprzedażą towaru lub usługi, podszywają się pod strony, poprzez które można zrealizować transakcję. 

➡ Jedną z popularnych technik stosowanych przez oszustów jest próba przeniesienia komunikacji z platformy sprzedażowej do prywatnej rozmowy w komunikatorze, np. WhatsApp, Messenger czy Discord, gdzie nie można zidentyfikować właściciela profilu. Działania oszustów są szybkie i zdecydowane. Oszuści wykazują duże zainteresowanie transakcją. Typowe jest składanie atrakcyjnych ofert ograniczonych czasowo w celu wywarcia presji na podjęcie decyzji. Wszystko w jednym celu - by potencjalna ofiara nie zdążyła zorientować się, że to próba oszustwa czy wyłudzenia danych.

➡ Częstym działaniem oszustów jest przesyłanie różnych linków, np. do potwierdzenia zakupów, do listu przewozowego, do weryfikacji, czy do opłacenia zakupu. Szkopuł w tym, że są to linki, które otwierają fałszywe strony łudząco podobne do oryginalnych. Na tych stronach wymagane jest zalogowanie się, np. do swojego konta bankowego lub profilu na poczcie czy też portalu społecznościowym. Po wpisaniu loginu i hasła, strona informuje o błędzie, a dane zostają wykradzione. 

👉 Jak ustrzec się przed takim atakiem ze strony oszustów? Najlepszym sposobem zabezpieczenia jest zachowanie ograniczonego zaufania! 

💎 Pamiętaj: 

✅nie ufaj transakcjom znacznie odbiegającym cenowo od ofert rynkowych, 
✅korzystaj wyłącznie z komunikatorów na platformie sprzedażowej,
✅nie klikaj w żadne linki, które przesyła osoba zainteresowana zakupem/sprzedażą,
✅nie przekazuj żadnych dodatkowych danych w korespondencji,
✅zgłaszaj wszelkie podejrzenia do administratora platformy.

Bezpieczenstwo

Ekspert

Twoje finanse