VerifyOnComputer

WaitingForVerification PressToOpenBankId
Back

EnterPersonalIdentityNumber

VerifyOnMobile

WaitingForVerification
Back

Dla 89% Polaków oddawanie długów to ich moralny obowiązek. Tak wynika z raportu „Moralność Finansowa Polaków, opracowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Czy tak jest na pewno? Szczegółowe wyniki odkrywają mniej etyczne motywy wyborów Polaków. 

Co drugi badany nie widzi problemu w przepisywaniu majątku na rodzinę czy w częstych zmianach rachunków bankowych w celu ucieczki przed wierzycielem lub komornikiem. Ponad 60% Polaków akceptuje także pracę „na czarno”, by uniknąć ściągania długów z pensji.

Prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka, badaczka etyki życia gospodarczego i publicznego oraz autorka raportu, określa to zjawisko jako erozję standardów moralnych. Podkreśla, że odsetek osób uznających oddawanie długów za bezwzględną powinność moralną systematycznie maleje. Rośnie natomiast wielkość grupy osób obojętnych, które nie mają zdania na ten temat.

Badanie potwierdziło również, że kredytobiorcy lekceważą konieczność dokładnego zapoznania się z warunkami spłaty zobowiązania. Takie zachowanie usprawiedliwia niemal połowa respondentów. 

Więcej ciekawych wniosków można znaleźć w ósmej edycji raportu „Moralność finansowa Polaków” (ZOBACZ RAPORT). Jako członek Związku Przedsiębiorstw Finansowych już czwarty raz z rzędu mieliśmy przyjemność być partnerem opracowania.

 

Przeczytaj również