VerifyOnComputer

WaitingForVerification PressToOpenBankId
Back

EnterPersonalIdentityNumber

VerifyOnMobile

WaitingForVerification
Back
18 sierpnia 2022

Moralność finansowa Polaków pod lupą

Moralność finansowa Polaków

Związek Przedsiębiorstw Finansowych, którego jesteśmy członkiem, opublikował siódmą edycję raportu „Moralność Finansowa Polaków”. Już po raz trzeci z rzędu, mieliśmy przyjemność być partnerem tego opracowania.

Z raportu "Moralność finansowa Polaków" wynika, że dla 91% Polaków oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym. Jednak przestrzeganie etycznych standardów w codziennych sytuacjach wygląda już mniej pozytywnie. Praca na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji (ponad 63% badanych), zakup bez rachunku czy faktury, by zaoszczędzić na podatku VAT (blisko 58%), zatajenie informacji uniemożliwiającej wzięcie kredytu (ponad połowa respondentów) czy zaciąganie kredytu bez dokładnego zapoznania się z warunkami jego spłaty (ponad 49%) – to tylko niektóre „przewinienia”, do których się przyznajemy.

Na jakie jeszcze nieetyczne zachowania w sferze finansów najbardziej przymykają oko Polacy? Kto najbardziej usprawiedliwia nadużycia w sferze finansów? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi przedstawiła autorka badania i raportu - prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Link do raportu

Biznes

Raporty

Ekspert

Inicjatywy